Profesyonel Ekibimiz Türkiye'nin ve Dünya'nın dört bir yanından anahtar teslim çatı işlerine devam ediyor .

Çelik Konstrüksiyon Nedir ?

NEDEN ÇELİK TAŞIYICILI SİSTEM?

Depreme dayanıklılığı, kısa sürede tamamlanabilmesi ve çevreci olması nedeni ile çelik çerçeve (Steel Frame) sistemi ile yapılan evler, ahşap ve betonarme binalara karşı büyük üstünlük sağlamaktadır.

 Çelik, inşaat taşıyıcı sisteminde, bilinen en elastik ve en güçlü malzemedir. Taşıma gücüne göre ağırlığı çok az olduğu için gelişmiş ülkelerde özellikler konut inşaatında betonarmeden vazgeçilmiş ve yerine daha modern hafif yapılar inşaa edilmeye başlanmıştır.

Günümüzde yeni teknikler sayesinde, çelik yapıların ağırlıkları betonarme binaların onda biri ağırlığına kadar çekilmiştir. Bilindiği  gibi binaların depremden etkilenmesi ağırlıkları ile doğru orantılı olarak artar.  Kullanılan çeliğin %95'i geri dönüşümlüdür. Ahşap bir bina için 41 ağaç kesilmekteyken, 5-6 hurda arabanın geri dönüşümü ile aynı büyüklükte çelik taşıyıcı sistemli bir bina yapılabilir.

Amerika, Kanada ve Japonya gibi gelişmiş ve deprem bölgelerinde olan ülkelerde çelik taşıyıcı sistemli binalar yaygın olarak kullanılmaktadır. Deprem felaketinin  gündemin ilk maddesine oturduğu ülkemizde depreme dayanıklı alternatif yapı sistemleri araştırılmaya başlandı. Bunların en başında da çelik taşıyıcılı sistemler gelmektedir.

 

Klasik Çelik Yapı

Yapıların ve yapıları tamamlayıcı bölgelerinin taşıyıcı sistemi olan kolon ve kirişlerin Standart profillerden özel yapma profillerden en son kaynak teknikleri kullanarak yapımını kapsar.Bu işlem sonunda yüzeyleri tek kat trapez, çift kat trapez, poliüretanlı sandviç panel ve metal kenet sistemi ile kaplanır. İsteğe göre galvaniz kaplama veya boya yapılmaktadır.

Döşeme Trapezi

Çelik yapılarda tabla beton dökülmesi gerekli yerlerde kullanılan galvanizli trapez saclar 1,2 mm kalınlığa kadar ve istenilen uzunluklarda tesislerimizde üretilmektedir.

Hafif Yapısal Çelik

Genellikle yapılara ilave olarak yapılan sundurma,giriş çatı aralığı kamelya gibi kısımlarda standart profiller ve en son kaynak teknikleri kullanarak projeye uygun olarak yerinde veya tesislerimizde itinalı bir şekilde üretimi yapılmaktadır.Yerine montajı yapıldıktan sonra istenildiğinde metal ve plastik esaslı yapı malzemeleri ile özel dizayn yapılmak suretiyle tamamlanır. İsteğe göre galvaniz kaplama veya boya yapılmaktadır.

Tonoz Uygulamaları

Kavisli çatı veya diğer konstrüksiyonlar projeye uygun olarak tesislerimizde tonoz haline getirildikten sonra en son kaynak teknikleri kullanarak üretilir ve montajı yapılır. Daha sonra ise üzeri plastik ve metal kaplama malzemelerini özel yöntemlerle tonoz haline getirmek suretiyle yüzey kaplaması yapılmaktadır. İsteğe göre galvaniz kaplama veya boya yapılmaktadır

Köprü Uygulamaları

İnşaatlarda veya diğer uygulamalarda otopark rampaları, çelik yaya köprüleri ,çelik yük taşıma köprüleri ve kablo köprüleri proje doğrultusunda standart profillerden veya özel profillerden (Castello) en son kaynak teknikleri kullanarak üretilir ve montajı yapılır. İsteğe göre galvaniz kaplama veya boya yapılmaktadır.

Petek – Kiriş (Castello Kiriş) İmalatı

NPE ve NPI profillerden veya özel profillerden 12 metre boyunda Petek kiriş veya kolonlar en son kaynak teknikleri kullanarak üretilir ve montajı yapılır. İsteğe göre galvaniz kaplama veya boya yapılmaktadır.

Kapı – Menfez Uygulamaları

Standart profillerden özel yapma profillerden her türlü çelik kapı,pencere ve menfezler kesim ve büküm makinelerinden yararlanılarak projeye uygun olarak en son kaynak teknikleri kullanarak itina ile üretilir.İsteğe göre galvaniz kaplama veya boya yapılabilir.

Optik Kesici

12 metre boyunda Petek Kiriş ve 12X2 metre plaka üzerinde aynı anda 3 kesim başlığı ile 30mm kalınlığa kadar plaka kesimi itinalı bir şekilde yapılmaktadır.

Kesim – Büküm İşleri

3metre uzunluğunda 8 mm’ye kadar çelik, dkp sac siyah sac ,boyalı sac, boyalı alüminyum,alüminyum ve bakır levhalar istenilen ölçülere uygun olarak nümerik kontrollü makinelerde itina ile kesilir ve bükülür.